Czy Krzysztof Bosak popiera Andrzeja Dudę?

Liberalni internauci ogłosili alarm. Prawicowiec Krzysztof Bosak przyznał w wywiadzie u Mazurka, że popiera Andrzeja Dudę. Natomiast prawicowi internauci ogłosili, że jest to nowa wytyczna od kandydata Konfederacji na drugą turę wyborów.

Tę narrację powielił natychmiast europoseł Adam Bielan (Porozumienie), który ogłosił sukces obozu prezydenckiego w pozyskaniu poparcia czwartej siły politycznej w Polsce (o trzeciej sile mogliśmy mówić jedynie do czasu, gdy Szymon Hołownia ogłosił utworzenie ruchu Polska 2050). Problem tkwi w tym, że taka interpretacja stanowi dość życzeniową narrację ze strony zwolenników Andrzeja Dudy, konserwatywnych przeciwników Rafała Trzaskowskiego oraz liberalnych przeciwników Krzysztofa Bosaka.

Zadałem sobie trud przesłuchania 25-minutowego wywiadu Krzysztofa Bosaka u redaktora Roberta Mazurka. Dopiero kontekst całego wywiadu daje pojęcie o tym, jakie jest stanowisko Bosaka i Konfederacji.

Niestety trzeba stwierdzić, że tym razem redaktor Mazurek się nie popisał. Próbował cały czas wmówić swojemu gościowi i słuchaczom, że Bosak popiera Dudę. To był naprawdę słaby wywiad. Prowadzący często przerywał liderowi Konfederacji, a gdy to Bosak ośmielił się wreszcie przerwać Mazurkowi, ten nagle wystąpił w roli pryncypała, który prosi, aby to jemu nie przerywać.

Osobiście lubię wywiady redaktora Mazurka i podziwiam jego warsztat. Jednakże najnowszy wywiad z Krzysztofem Bosakiem był poniżej wszelkiej krytyki. Słuchałem go z zażenowaniem. Sam nie darzę sympatią Bosaka, ale nie został w trakcie wywiadu potraktowany rzeczowo i uczciwe. Szczytem żenady było pytanie o garnitury na miarę. Bosak dobrze to sparował stwierdzając, że jest to próba zrobienia z niego snoba.

Wywiad został rozegrany w ten sposób, aby wyszło na proPiSowską tezę Mazurka. Najpierw pytanie czy Bosak poprze Trzaskowskiego. Przy czym już wcześniej, co najmniej ze trzy razy, Krzysztof Bosak powtórzył, że nie poprze żadnego z kandydatów. A potem pytanie czy pójdzie na wybory i odda ważny głos, które zostały zakończone komentarzem Mazurka o tym, że na pewno Bosak zagłosuje na Dudę, tylko nie chce się do tego przyznać.

Problem tkwi w tym, że redaktor Robert Mazurek poruszył dwie różne kwestie, a wywołał wrażenie, jakby jedno z drugim było powiązane. Tymczasem Konfederacja prosi swoich wyborców o głosowanie zgodnie z własnym rozumem. Sam Bosak dokona takiego wyboru przy urnie. Ale to nie oznacza, że oczekuje oficjalnie od swoich wyborców takiego samego wyboru.

Jak zwykle polecam samodzielne myślenie i weryfikację źródeł oraz nie wypowiadanie się na temat wywiadu, którego się nie słuchało/nie czytało. Zwłaszcza wtedy, gdy jest on ogólnodostępny i można wyrobić sobie własne zdanie na podstawie całości, a nie wyrwanych z kontekstu cytatów, które służą wyłącznie politycznym rozgrywkom.

Cały wywiad jest dostępny tutaj:

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.