To byli Niemcy czy naziści?

Za nami Dzień Zwycięstwa. To była już 75. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Jak zwykle przy okazji tego typu rocznic pojawiły się w internecie dyskusje czy powinno się mówić, że zbrodnie III Rzeszy były dokonywane przez Niemców. Są bowiem osoby, które uważają, że narodu niemieckiego nie powinno się do tego mieszać ponieważ zbrodnie popełniali naziści. Tymczasem rozwiązanie tego dylematu jest bardzo proste.

Polecam zagłębić się w niemiecką historię. Nazizm był wynikiem wielu bardzo złych przemian w Niemczech, które były rozłożone w czasie i III Rzesza jest ich kulminacją. To nie jest tak, że nagle pojawił się magicznie jakiś „naród” nazistów i wyłącznie ich ideologia odpowiada za zbrodnie.

Antysemityzm był problemem na długo przed Hitlerem. Reformy czerpiące z idei socjalistycznych były problemem na długo przed Hitlerem (np. rządy Bismarcka). Militaryzm i dążenia do konfliktu zbrojnego w Europie też były problemem na długo przed Hitlerem. Tworzenie postaw społecznych sprzyjających akceptacji skrajnych idei poprzez kult państwa – to się zaczęło na długo przed Hitlerem (tzw. pruski dryl). Upadek niemieckiego liberalizmu też nastąpił na długo przed Hitlerem. A zanim w Wansee ustalili, że Ostateczne Rozwiązanie to „świetny” pomysł, Niemcy mieli przetestowany cały ten zbrodniczy system na obozach koncentracyjnych w Namibii – w 1905 roku(!).

Także jeśli ktoś mówi, że to nie byli Niemcy tylko naziści to czyni zupełnie ahistoryczne założenie i na dodatek błędne logicznie ponieważ próbuje określenie grupy narodowej zastąpić określeniem grupy ideologicznej. Podczas gdy obydwa określenia są równorzędne. To byli Niemcy i naziści.

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.