POLSA w Warszawie? A może lepiej w stronę słońca?

Miasto Gdańsk przeżywa właśnie wielki dramat. PiS przeniesie siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej do Warszawy.

Oczywiście opozycja zaczęła natychmiast obstawać za pozostawieniem agencji w dotychczasowym miejscu zupełnie pomijając najistotniejsze kwestie. Bowiem pierwsze pytanie, które należy zadać w tej sprawie, brzmi: „po co w ogóle nam ta agencja?”.

Żyjemy niestety wciąż jeszcze w czasach, gdy sektor kosmiczny jest silnie uzależniony od państw. Oczywiście powoli się to zmienia. Wielkie, państwowe agencje coraz częściej sięgają po produkty i usługi prywatnych firm. Te ostatnie jednak nie mają żadnych skrupułów. Gdy tylko pojawia się szansa na państwowy protektorat i dostęp do publicznej kasy, bez wahania po nie sięgają. Polska Agencja Kosmiczna to doskonały przykład nie tylko kosmicznych zapędów miernych polityków i urzędników, ale również umiejętnego lobbingu grup zainteresowanych zyskami z kosmicznego tortu.

Zasadniczy problem związany z tzw. POLSĄ (skrót nazwy żywo przystaje do agencji) jest związany z priorytetami budżetowymi rządu. Co i rusz słyszymy, że brakuje na coś pieniędzy i każdy następny minister finansów próbuje jakoś z tego wybrnąć i nie przekroczyć progów ostrożnościowych, najczęściej uciekając się do sztuczek księgowych. Od lat budżet państwa jest za krótki, jednakże pieniądze na Polską Agencję Kosmiczną się znalazły. Cel agencji? Aby Polska miała 3% udziałów w europejskim rynku kosmicznym do 2030 roku. Biorąc pod uwagę krótką kołdrę budżetową należy mówić o niepoważnym projekcie, który nie ma żadnego uzasadnienia.

O bezzasadności agencji wiedzą też dobrze przedstawiciele branży, którzy niejednokrotnie już narzekali, że POLSA za dużo nie pomaga. Jednakże ci, którym agencja jest do życia potrzebna w ramach intrygującej triady przedsiębiorstwa kosmiczne-agencja-gdański samorząd głośno krzyczą o wielkiej niesprawiedliwości jaką jest przeniesienie POLSy do Warszawy. Na czele linii obrony stanęło wczoraj stowarzyszenie i think-tank Klub Jagielloński publikując obszerny artykuł na ten temat na swojej stronie internetowej.

W artykule KJ możemy poczytać o gdańskim akceleratorze kosmicznym Space3ac, któremu bardzo potrzebna jest agencja z siedzibą w Gdańsku. Warto wspomnieć, że Space3ac to projekt współtworzony przez m.in. Black Pearls VC, Miasto Gdańsk i Fundację Interizon. Najważniejszym argumentem jest tutaj koncepcja deglomeracji, w ramach której urzędy centralne nie powinny znajdować się wyłącznie w Warszawie.

Co bardziej uważni czytelnicy szybko jednak powinni zauważyć kilka szczegółów związanych z powyższą publikacją. Po pierwsze, Klub Jagielloński zainteresował się na poważnie sprawą de facto w momencie gdy mleko się już rozlało. PiS podjął już wiążącą decyzję, i choć – jak czytamy – „lokalne media donosiły o tym już w sierpniu”, KJ ograniczyło się do komentowania sprawy w swoim gdańskim oddziale.

I tutaj dochodzimy do spraw najbardziej intrygujących, które pozostawiam Wam bez komentarza, do własnej oceny. Wspomniany wcześniej Space3ac „(d)osłownie kilka dni temu (…) zaprosił do współpracy w ramach programu takie firmy jak LPP, Olivia Business Centre, Pekabex, PZU Lab czy Zarząd Morskiego Portu Gdańsk”, czytamy w publikacji stowarzyszenia. Jednocześnie w stopce tekstu czytamy: „Artykuł powstał w ramach działalności Klubu Jagiellońskiego w Gdańsku, który jest wspierany przez Olivia Business Centre, Skyrise oraz Darczyńców indywidualnych.”

Dajcie znać, co o tym myślicie.

Wracając jednak do samej POLSy, to mam zdecydowanie lepszy pomysł niż przenosiny siedziby do Warszawy. Wystrzelmy tą agencję po prostu w kosmos, w stronę słońca