Podatek Zdrojewskiego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego to taki ktoś, o kim słyszy się bardzo rzadko. Jeśli jednak już coś o nim słychać, to zazwyczaj dość głośno.

Moje pierwsze skojarzenie z ministrem i jego resortem to sprawa ACTA – powód wstydu dla wszelkich instytucji demokratycznych, które miały swój udział w próbie przeforsowania tego potworka. Od tamtego jednak czasu Bogdan Zdrojewski niczym w pamięć mi nie zapadł i jedyne nad czym się zastanawiałem to sens utrzymywania jego urzędu. Ministrowi najwyraźniej jednak było już trochę przykro, że go w mediach nie ma i postanowił wyprowadzić cios wiodący do sławy. Jest to jednak cios wymierzony w obywateli.

Otóż minister wciąż zdaje się pokładać nadzieję w nieekonomicznym molochu jakim jest telewizja publiczna i jej mityczna misja. Uważa, że główną bolączką TVP jest fakt, iż obywatele unikają jak ognia płacenia abonamentu RTV. Chce wprowadzić więc tzw. opłatę audiowizualną. Będzie ona obowiązkowa dla wszystkich, nawet jeśli nie mają telewizora – na komputerze, smartfonie i tablecie niepokorny obywatel również może nielegalnie oglądać Rodzinkę.pl. A nawet jak nie ogląda, to Wielkie Wspaniałe Państwo Polskie obdarza takiego niesubordynowanego polaczka MOŻLIWOŚCIĄ odbioru Telewizji Polskiej. I niezależnie od tego czy chce z takiej opcji skorzystać czy nie, będzie musiał obowiązkowo płacić. Domniemam, iż będzie się to dziać w ramach tzw. „sprawiedliwości społecznej”.

Logika, jaka wynika z argumentacji ministra musi prowadzić do następujących wniosków. Wiadomo np. że Polskie Koleje Państwowe borykają się z problemami finansowymi. Są jednak tacy nieposłuszni obywatele, którzy koleją nie jeżdżą, przez co PKP nie ma wystarczających zysków. Należałoby więc ten proceder ukrócić wprowadzając opłatę kolejową! W imię równości i solidarności każdy by musiał taką opłatę wnieść, ponieważ Państwo daje MOŻLIWOŚĆ jazdy pociągiem każdemu obywatelowi. Fakt, iż ktoś nie korzysta to tylko teoria. Dopóki istnieje dostęp do kolei dla każdego, dopóty niech każdy płaci! Na tym przecież polega „umowa społeczna” – większość ogląda TVP, większość jeździ koleją i nieuczciwym jest, aby ten kto nie korzysta mógł sobie tak po prostu nie płacić.

Opłata audiowizualna to oczywiście kolejny idiotyczny pomysł rządu Donalda Tuska. Nie rozwiąże to na pewno problemów telewizji publicznej. Minister Zdrojewski pod ładną nazwą próbuje nam zaoferować nowy podatek do zapłaty. A wątpię abyśmy stali się bogatsi od płacenia za coś, czego możemy nie chcieć. Abstrahując już od faktu, że Telewizja Publiczna ma w swojej ofercie kanały kodowane, takie jak TVP Sport, co kłóci się z hasłami „misja publiczna” i „powszechny dostęp”.

Podatek Zdrojewskiego to również złamanie obietnic. Premier Tusk gdy obejmował władzę – deklarując się jeszcze jako liberał – obiecywał, że nie będzie podnosić podatków. Tymczasem mieliśmy już podwyżkę VAT, mamy tegoroczną podwyżkę akcyzy, a kwota wolna od podatku nie została podniesiona z uwzględnieniem inflacji. Do listy można też dodać opłatę za wywóz śmieci, która nosi wszelkie znamiona podatku. Obciążenia podatkowe więc rosną, a rząd ma nowe pomysły na to, jak je jeszcze zwiększyć – wczoraj Donald Tusk chciał obowiązkowych alkomatów, dziś minister Zdrojewski chce wprowadzać opłatę audiowizualną, a jutro rząd będzie forsował oskładkowanie tzw. „śmieciówek”.

W obliczu władzy tak zachłannego rządu zjawisko emigracji, czy to podatkowej czy za pracą, absolutnie mnie nie dziwi. Zastanawia jednak cierpliwość Polaków wobec tak nieudolnych rządów, które zamiast obywatelowi służyć, kładą mu pod nogi jak najwięcej kłód. Historia zna przypadki, gdy rewolucje wybuchały z bardziej błahych powodów. Najwyraźniej jednak Polakom podoba się, gdy ich własny rząd ich okrada. I to w biały dzień.